LATEST MAKEUP LOOKS


1 / 2


3 / 4


5 / 6


7 / 8


9 / 10
In the past four months, creating bold & colourful makeup looks has been my ''go - to '' style. Either if it's minimal eye makeup with bold lips, or the exact opposite bright eyes with nude lips, I just love it. After graduating Art high-school when your everyday life doesn't consist - of painting and drawing lessons, the only way how to express my creativity is through makeup, I adore how you can create different everyday vibes - trough makeup.
I think these kind of blog posts will be definitely appearing more on blog. It's a good way how to organise them, be an inspiration for someone looking for an idea and seeing how my makeup skills are evolving. 
Please feel free to comment your favorite look, x!
-------
Pēdējā pusgada laikā, veidot krāsainus meikapus ir mans "go - to" stils. Vai tas ir minimāls meikaps ar spilgtām lūpām, vai tieši otrādi - spilgtas acis kombinācijā ar mierīgiem lūpu toņiem.
Pēc mākslas vidusskolas pabeigšanas, kad ikdienā nav ne gleznošanas, ne zīmēšanas, vienīgais kreatīvais veids kā sevi "izlikt" ir veidot meikapus - tā priekš manis ir sava veida meditācija.
Šādi bloga ieraksti noteikti parādīsies biežāk manā blogā. Tas ir labs veids kā bildes organizēt, būt kādam par iedvesmu un redzēt, kā manas meikapa uzklāšanas prasmes ir attīstījušās.

Post a Comment

Popular Posts

Latest Instagrams

© Liva Bambale. Design by Fearne.