WILDFOX Intimates Fall 2012: Juliet Capulet, The Real World

Been checking out WILDFOX  for a quite long time, but this time my eye noticed this WILDFOX Intimates Fall 2012 collection it's so clean, classy and dreamy with a pinch of an edgy feel, which  makes this whole collection feel fresh. I like that WILDFOX for fall collection has used "Romeo and Juliet" theme, because I love the ROMEO + JULIET /1996/ movie.
Loving the quote about this WILDFOX  made character Juliet : She's always in love; she is afraid of nothing. Maybe she's your closest friend... or maybe she's you."
Check out the collection on : WILDFOX.COM 


/Kādu laiku jau sekoju WILDFOX gaitai. Šoreiz manu uzmanību piesaistīja rudens 2012. gada  kolekcija . Manuprāt, kolekcija veido vienkāršu un nepiespiestu vidi ar roķīgu piegaršu. Visnotaļ svaigs skatījums uz dzīvi. WILDFOW iedvesmas avots ir neatkārtojamais traģēdijas stāsts  "Romeo un Džuljeta". Tā kā es dievinu šo darbu, kā arī 1996. gada filmu, mani uzreiz piesaistīja šī kolekcija.
Džuljetu var raksturot kā meiteni, kura ne no kā nebaidās. Viņa ir mīloša jauna sieviete, kura spēj būt vistuvākais un mīļākais draugs, kas cilvēkam jebkad ir bijis.
 Tuvāks ieskats kolekcijā : WILDFOX.COM 

Photos: Kimberley Gordon
Model: Marianne Fonseca
Hair: Anna Lee Fiorino
Makeup: Tsipporah Liebman
Styling: Leilani Shimoda, Kimberley Gordon
Concept: Emily Faulstich, Kimberley Grodon, Leilani Shimoda
Executive PRoducer: Jimmy Sommers

With love, Liv.

Post a comment

Popular Posts

Latest Instagrams

© Liva Bambale. Design by Fearne.